Strona główna
Aktualności
Gniezno rodu Piastów
Ośrodek Kultury Słowiańskiej
Drużyna
Spektakle
Jarmark średniowieczny 2007
Jarmark Średniowieczny 2006
Jarmark Średniowieczny 2005
Słowiańskie ciekawostki
Webmaster

   

OŚRODEK KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ - GRÓD

otwarto 20 marca 2006

Jedyny jak dotąd komercyjny projekt bez wsparcia z budżetu miasta i powiatu, który odwołuje się do tego co jest naturalnym bogactwem Gniezna - odległej historii początków polskiej kultury i państwowości. Ośrodek powstał na bazie Grupy Widowisk Historycznych Comes. Formacja ta od blisko 10 lat zajmuje się zgłębianiem historii Słowian. Początkowo była to grupa pasjonatów, nade wszystko zafascynowanych walecznością i surowym trybem życia na ziemiach polskich przed pojawieniem się państwowości. W pierwszym etapie Comesowi ludzie byli typową drużyną wojów, którzy ożywiali przeszłość głównie dzięki strojom i pokazom walki. Na przestrzeni lat drużyna przerodziła się w Grupę Widowisk Historycznych. 

W składzie tego specyficznego zespołu znaleźli się specjaliści od teatru, realizując z coraz większym powodzeniem spektakle plenerowe o charakterze historycznym. Obecnie w repertuarze grupy znajduje się pięć pełnych spektakli przedstawiających życie Słowian i powstawanie państwa polskiego. Obok działań teatralnych i walk wojów Gród także odtwarza rzemiosło średniowieczne, skupiając przedstawicieli szeregu dziedzin nietylko rękodzielniczych. Obok formacji historycznej z silnym rysem słowiańskim OKS Gród to także szeroko pojęta promocja zdrowego i aktywnego trybu życia uwzględniającego bogactwo i prawa natury. (zdj.Wiedźmin zabiera głos)

 

 

 

 

 

Ośrodek powstały na terenie ogródków działkowych stał się zwieńczeniem dotychczasowych poczynań Comesa. Obecnie architektoniczną bazę stanowi rekonstrukcja chaty średniowiecznej, która mieści jednorazowo około 30 osób. W jej wnętrzu bezpiecznie można rozpalić ognisko, zasiąść do posiłku, uczestniczyć w radzie starszych, lub nawet położyć się na średniowiecznym legowisku. (zdj. Rada Grodu)

 

 

 

 

Zbudowana na wzorcach słowiańskich chata jest miejscem edukacji historycznej w formie żywych lekcji. Tak zwane story line dla grup zorganizowanych są jedną z form działalności Ośrodka Kultury Słowiańskiej.


pierwsze wspólne zdjęcie drużyny Comesa przed zalążkiem Ośrodka Kultury Słowiańskiej - jeszcze w budowie.

Gniezno
ul. Powstańców Wielkopolskich (teren ogródków działkowych)
kontakt: 0 509703149 lub 0 692861354

zdjęcia j.mikołajczyk archiwum OKS Gród

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozycjonowanie Gniezno