Strona główna
Aktualności
Gniezno rodu Piastów
Ośrodek Kultury Słowiańskiej
Drużyna
Spektakle
Jarmark średniowieczny 2007
Jarmark Średniowieczny 2006
Jarmark Średniowieczny 2005
Słowiańskie ciekawostki
Webmaster

   

I Jarmark Średniowieczny był jedną z imprez z cyklu Gniezno-Miastem Dialogu. 9-24 września 2005.

Przy ponad 35 stopniowym upale mieszkańcy Gniezna i okolic oraz turyści bawili się na Jarmarku Średniowiecznym, który odbywał się na gnieźnieńskim Rynku w sobotę, 10 września. Ogromną popularnością cieszył się kat, który co bardziej awanturnicze jednostki zakuwał w dyby. W niecodziennej scenerii średniowiecznego obozowiska uczestnicy Jarmarku mogli z bliska przyjrzeć się: kuźni z kowalem; warsztatowi tkackiemu, gdzie odbywał się pokaz robienia krajek; wróżce i żercy, którzy czytali z run i leczyli akupresurą; myśliwemu, który przygrywając na rogu opowiadał o tropieniu zwierząt i prezentował trofea myśliwskie; rybakowi wyplatającemu sieci; skórnikowi wytwarzającemu buty i paski; szczytnikowi wytwarzającemu tarcze, czy też zbrojmistrzowi wykonującemu kolczugi. Przechodniów zaczepiał żebrak prosząc o datki lub kat który zakuwał niesfornych w dyby. Kobiety przygotowywały posiłki staropolskie w kotle na trójnogu oraz urządzały pranie. Średniowieczna codzienność stała się faktem. Nie zabrakło zwierzyny, były więc koziołki i kucyki. Wszystko to działo się w sercu Pierwszej Stolicy Polski, zmieniając kamienny Rynek w żywe widowisko.

 

Jarmarkowi towarzyszyły plenerowe widowiska historyczne, pokazujące życie Słowian od narodzin, poprzez inicjację wojownika, weselę, aż po ucztę.( na zdjęciu Narodziny wodza) Bitwy wojów i strzęk oręża, którym towarzyszyła gra bębniarzy Yulunga. Obok prowadzacej imprezę Grupy Widowisk Historycznych COMES na gnieźnieńskim bruku rozbiła swoje namioty grupa Weles z Warszawy oraz zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Grodu Grzybowo. Widowiska przeplatały się z koncertami muzyki u źródeł. Szczególnym uznaniem spotkał się godzinny koncert w wykonaniu Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, czy w nieco w innym stylu koncert zespołu Shalom którego muzyczny klimat nawiązywał raczej do hasła Gniezno Miastem Dialogu towarzyszącego cyklowi imprez VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Z pewnością zagorzałych fanów muzyki etnicznej zadowolił koncert w wykonaniu wspaniałej grupy Yerba Mater. Niezwykle ciekawą propozycją dla dzieci było kilkugodzinne przedszkole. 

Pomysłodawcą i organizatorem Jarmarku Średniowiecznego było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, wsparte organizacyjnie przez Grupę Widowisk Historycznych Comes i Organizację Turystyczną Szlak Piastowski.  Wiele przychylnych ocen wydanych przez uczestników imprezy sprawia, że Jarmark wpisze się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na gnieźnieńskim Rynku pod koniec wakacji.

zdjęcia na podstronie pochodzą z archimum Grupy Widowisk Historycznych Comes i Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozycjonowanie Gniezno